Romania a pierdut meciul cu Franta, scor final 2-1. Golul castigator inscris in minutul 89.

Views: 116

ROMÂNIA-FRANŢA 1-2. România a început EURO 2016 mai curajos decât se aşteptau cei mai înfocaţi microbişti. Chiar dacă nu ne-a adus niciun punct, deschiderea către fotbal le-a pus probleme francezilor. Anghel Iordănescu a surprins pe toată lumea, schiţând o faţă a naţionalei total diferită de cea arătată în preliminarii.

Tricolorii au atacat poarta gazdelor încă de la fluierul de start al arbitrului Viktor Kassai, iar după nici câteva minute Bogdan Stancu semna prima ratare care avea să facă înconjurul Europei. Nicuşor Stanciu a bătut un corner, Florin Andone a prelungit spre Stancu, dar şutul acestuia din câţiva a fost respins incredibil de portarul lui Tottenham, Hugo Lloris.

Francezii au răspuns cu o bară a lui Griezman, iar la oauză s-a intrat la egalitate atât pe tabelă, cât şi ca număr de ocazii. Startul de repriză secundă a fost copia primului act, cu acelaşi actor, Bogdan Stancu, care nu a nimerit însă ţinta.